Qiymətli kağızların qiymətləndirilməsi ən müxtəlif qiymətli kağızların bazar dəyərinin müəyyən edilməsi prosedurudur. Bu halda qiymətləndirilən obyektlərin unikal xüsusiyyəti onların eyni zamanda kapitalın mövcudluğunun bir növü və ixtisaslaşmış fond bazarında dövriyyədə olan maldır. Qiymətli kağızlar maddi şəkildə mal deyil, onların dəyəri sahibinə məxsus hüquqların dəyəri ilə şərtlənir.
Dəyər hesablandığı və peşəkar qiymətləndiricinin fikri, qiymət isə sazişin təsbit edilmiş şərti olduğu üçün qiymətli kağızların dəyəri onların qiymətinə ekvivalent deyil. Buna baxmayaraq qiymət dəyərin pul ifadəsi hesab edilir. Qiymətli kağızların dəyəri emissiya zamanı onların buraxılması və yerləşdirilməsinə sərf edilən vasitələrin həcmi; alınması zamanı gələcək dövriyyədən potensial gəlir; konvertasiya zamanı isə əvəzetmə dəyərinə əsasən müəyyən edilir.
Qiymətli kağızların qiymətləndirilməsi hansı hallarda tələb olunur:
Qiymətli kağızlar müəssisənin maliyyə aktivləri və öhdəliklərinin xüsusi formasıdır. Bu qoyuluşların qiymətləndirilməsi yalnız qiymətli kağızların bazar dəyərini deyil, həmçinin onların investisiya potensialını müəyyən etməyə imkan verir. Qiymətli kağızlar əsasən aşağıdakı hallarda qiymətləndirilir:
- Qiymətli kağızların alqı-satqısına dair sazişlərin bağlanmasından öncə
- Qiymətli kağızların təşkilatın əsas kapitalının tərkibinə daxil edilməsi prosedurunun rəsmiləşdirilməsi üçün.
- Mövcud qiymətli kağızların girovu ilə krediti rəsmiləşdirməzdən öncə müəssisə və ya fiziki şəxsin aktivlərinin dəyərinin müəyyən edilməsi üçün.
- Biznes və ya müəssisənin bazar dəyəri, həmçinin təşkilatın mövcud aktivlərinin bazar dəyərinin müəyyən edilməsi üçün.
Qiymətli kağızların qiymətləndirilməsinin əsas məqsədləri:
Qiymətli kağızların qiymətləndirilməsi emitent, alıcı, investor və ya bazarın peşəkar iştirakçısının müxtəlif vəzifələri ilə əlaqəlidir. Qiymətləndirmə əsasında qiymətli kağız bazar və biznesin (müəssisənin) istehsalat həyatında bu və ya digər iqtisadi, idarəetmə və investisiya qərarları qəbul edilir. Qiymətli kağızların qiymətləndirilməsinin məqsədləri aşağıdakılardır:
- Nizamnamə kapitalında qiymətli kağızların pay dəyərinin müəyyən edilməsi.
- Qiymətli kağızlara münasibətdə öhdəlik və mülkiyyət hüquqlarının müəyyən edilməsi.
- Tam qiymətli kağız paketinin (100% emissiya daxil edən) dəyərinin müəyyən edilməsi.
- Kredit almaq üçün qiymətli kağızların girov dəyərinin müəyyən edilməsi.
- Müəssisənin ümumi dəyəri və ya biznesində qiymətli kağızların payının əmlak kompleksi şəklində müəyyən edilməsi.
- Maliyyə aktivlərinin aktual dəyərinin müəyyən edilməsi.
- Qiymətli kağız və maliyyə qoyuluşu üçün digər investisiya alternativlərinin dəyərinin müqayisəli təhlili.
Bir çox halda qiymətli kağızların qiymətləndirilməsi müəssisə və ya biznesin qiymətləndirilməsi prosesindən ayrılmazdır, lakin təşkilatın nizamnamə kapitalının beş faizindən az hissəsini təşkil edən kiçik səhm paketlərinin qiymətləndirilməsi zamanı qiymətləndirmə ayrıca aparıla bilər və bu zaman onun proseduru əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşır.
Təşkilat və müəssisə, maliyyə institutları (banklar, birjalar) və ya dövlət orqanları tərəfindən buraxılan qiymətli kağızların aşağıdakı növləri qiymətləndirilir:
- Paylı qiymətli kağızlar, yəni səhmlər (adi və ya imtiyazlı).
- Törəmə qiymətli kağızlar – fyuçerslər, opsionlar və s.
- Paylı qiymətli kağızlar – veksel və ya istiqrazlar.
ROVEX qiymətləndirmə şirkəti maliyyə alətləri və qiymətli kağızların dəyərinin qiymətləndirilməsi sahəsində uzun illərə dayanan təcrübəyə malik ixtisaslaşmış böyük qiymətləndirci ştatına malikdir, buna görə də bizə müraciət edən zaman barədə tam dəqiq və əsaslandırılmış qiymətləndirmə hesabatı alacağınızdan əmin ola bilərsiniz.
Ekspert qiymətləndirilməsi xidmətlərinin dəyəri qiymətli kağızların etibarlılıq, gəlirlilik və likvidlik dərəcəsi kimi investisiya xüsusiyyətlərindən asılı olacaq, buna görə də bu dəyər hər saziş üçün fərdi qaydada razılaşdırılır.

Appraising of securities
Appraising of securities is a procedure for establishment of the market price of a wide variety of securities. A unique feature of the appraised objects in this case is that securities are one of the types of existence of capital, and, at the same time, securities are a commodity in circulation in a specialized stock market. Securities are not a commodity in the material form, their value is determined by the value of the rights belonging to its owner.
The value of the securities is not equivalent to their price, as the value is calculated and represents the opinion of a professional appraiser, and the price is a fixed condition of transaction. However, price is considered to be a monetary expression of value. The value of securities is established upon issue, as the amount of funds spent on the issue and placement of securities; upon acquisition, as the estimated income from future circulation; and when converting, based on the cost of replacement.
The situations when the appraising of securities is required:
Securities are a special form of financial assets and liabilities of an enterprise. Appraising of these investments give you opportunity to determine not only the market value of the securities, but their investment potential. Most often, the appraising of securities is made in the following cases:
• Before consummation of the transaction for the purchase or sale of securities.
• For registration of the procedure for inclusion of securities in the share capital of the organization.
• For determination of the value of the assets of an enterprise or an individual before processing a loan against the security of available securities.
• If it is necessary to establish the market value of a business or enterprise, as well as assets held by the organization.
The main objectives of the appraising of securities:
Appraising of securities is associated with various tasks of the emitent, buyer, investor or professional market participant. Based on the appraising, certain economic, managerial and investment decisions are made on the securities market and in the production life of the business (enterprise). There are the following main objectives of the appraising of securities:
• Establishment of the share value of securities in the authorized capital.
• Establishment of liabilities and property rights in relation to securities.
• Determination of the value of the full package of securities (including 100% of the emission).
• Establishment of the collateral value of securities for obtaining a loan.
• Determination of the share of securities in the total value of an enterprise or business as a property complex.
• Determination of the current value of financial assets.
• Comparative analysis of the value of securities and other investment alternatives for financial investments.
In most cases, the appraising of securities is inseparable from the appraising of the enterprise or business appraising, however, there are cases when it is necessary to evaluate small blocks of shares less than five percent of the authorized capital of an organization. In this case, a separate appraising can be conducted and its procedure is greatly simplified.
The following types of securities issued by organizations and enterprises, financial institutions (banks, commodity exchanges) or government bodies are subject to assessment:
• Equity securities, i.e. stocks (ordinary or preferred).
• Derivatives - futures, options, etc.
• Debt securities - ineligible bills or bonds.
ROVEX Appraisal Company has a large staff of qualified appraisers with substantive experience in appraising the value of financial instruments and securities, so you can be sure that by contacting us you will get an absolutely accurate and reasonable appraisal report.
The cost of expert appraising services will depend on such investment characteristics of securities as reliability, profitability and degree of liquidity; thus, it is negotiated for each deal individually.