Əsas vəsaitlərin qiymətləndirilməsi, yenidən qiymətləndirilməsi
Əsas vəsaitlərin qiymətləndirilməsi uçot və təhlil, hesablama və iqtisadi proqnozlar, həmçinin ümumiləşdirilmiş orta göstərici və xüsusiyyətlərin əldə olunması üçün faktiki dəyərin real bazar göstəricisinə gətirilməsi məqsədilə müntəzəm olaraq aparılan əsasən fondların yenidən qiymətləndirilməsidir.
Əsas vəsaitlərin yenidən qiymətləndirilməsi mənfəət vergisi və əmlak vergisini optimallaşdırmağa kömək edir. Əmlakın balans dəyəri bazar dəyərini əks etdirəcək, buna görə də ziyanla işləyən şirkətlər əmlak vergisini azaltmaq, yüksək gəlirli şirkətlər isə əsas vəsaitlərin yenidən qiymətləndirilməsindən sonra dəyərin artması ilə amortizasiya ödənişlərini artırmaqla mənfəət vergisini azaltmaq imkanı əldə edəcək.
Əsas vəsaitlərin bazar dəyəri üzrə qiymətləndirilməsi bir sıra üstünlüklərə malikdir. Birincisi, bu mühasibat uçotu məlumatlarının mötəbərliyi və şəffaflığını artırır və bütün maraqlı şəxslərə (vergi orqanları və digər dövlət orqanları, səhmdar və payçılar, kreditorlar, investorlar) müəssisənin balansının təhlili əsasında aktivlər və onların həqiqi dəyəri barədə adekvat təsəvvür yaratmağa imkan verir. Yəni, müəssisənin bütün əsas aktivlərinin dəqiq bazar dəyərini bilən maraqlı şəxs (məsələn, potensial investor) müəssisənin kapitallaşmasını asanlıqla hesablaya və həmin müəssisə ilə bağlı investisiya qərarının verilməsi prosesini özü üçün əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdıra bilər.
Bundan başqa, aktivlərin mühasibat uçotunda hər zaman həqiqi dəyəri üzrə əks etdirilməsi şirkət rəhbərliyinə olan etimadı artırır və potensial tərəfdaşlar qarşısında açıqlığı nümayiş etdirir. İkincisi, əsas vəsaitlərin bazar dəyəri üzrə yenidən qiymətləndirilməsi müəssisənin top menecerlərinə obyektiv istiqamət verir və onlara aktivlərin idarə edilməsi keyfiyyətini yaxşılaşdırmağa, idarəetmə, vergi və mühasibat uçotu məlumatlarını vahid şəklə salmağa imkan verir, bu isə öz növbəsində müəssisənin idarə edilməsi səmərəliliyini artırır.
Yenidən qiymətləndirmə bütün əsas vəsaitlər və ya həmcins əmlak qrupları üçün aparıla biilər. Əsas vəsaitlərin bütün növləri – binalar, qurğular, avadanlıq, avtonəqliyyat, qeyri-maddi aktivlər – yenidən qiymətləndirilə bilər. ƏV-in yenidən qiymətləndirilməsinin bir vacib şərti daha onun dövriliyidir, yəni öz əmlakını bir dəfə yenidən qiymətləndirən müəssisə gələcəkdə yenidən qiymətləndirməni müntəzəm olaraq, ilin əvvəlinə olan vəziyyətə görə ildə bir dəfə yenidən qiymətləndirməlidir.
Əsas vəsaitlərin yenidən qiymətləndirmə obyektləri aşağıdakı aktivlərdir:
• Bina və konstruksiyalar;
• İşçi güc maşınları və avadanlığı;
• Hesablama texnikası və orqtexnika;
• Ölçü və tənzimləyici cihaz və qurğuları;
• Nəqliyyat vasitələri;
• Alət;
• İstehsal üçün inventar və təsərrüfat inventarı;
• Başa çatmamış tikinti;
• Çoxillik əkmələr;
• O cümlədən, konservasiyada, ehtiyatda olan əsas fondlar.
Əsas vəsaitlərin qiymətləndirilməsi və yenidən qiymətləndirilməsi aşağıdakı hallarda tələb olunur:
• vergitutmanın optimallaşdırılması;
• alqı-satqı və mübadilə sazişlərinin bağlanması;
• girov əmlakı ilə təmin olunan kreditin alınması;
• əmlakla bağlı mübahisələrin həlli;
• təşkilatın borcunun restrukturlaşdırılması;
• nizamnamə kapitalına mayanın müəyyən edilməsi;
• sığorta məbləğinin müəyyən edilməsi;
• şirkətin iflas prosedurunun həyata keçirilməsi;
• əmlakla bağlı mübahisələrin yaranması.
ROVEX qiymətləndirmə şirkəti Azərbaycanın iri müəssisələrinin əsas vəsaitlərinin qiymətləndirilməsi və yenidən qiymətləndirilməsi üzrə işlərin aparılmasında unikal təcrübəyə malikdir. Şirkətin dövlət və kommersiya qurumlarında akkreditasiyaları müəssisələrin əsas vəsaitlərinin (əsas fondlarının) qiymətləndirilməsi və yenidən qiymətləndirilməsi sahəsində göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinə zəmanət verir, həmçinin qiymətləndirmənin aparılmasına yanaşmada peşəkar səviyyəni göstərir.

Appraising of the fixed assets is a reappraisal of fixed capital, which is conducted with sufficient regularity, the purpose of which is to bring the actual value to a real market indicator for accounting and analysis, calculations and economic forecasts, as well as to get the generalized average indicators and characteristics.
Reappraisal of fixed assets allows the optimization of the income tax and property tax. The balance sheet value of the property will reflect the market price, respectively, unprofitable companies, have the opportunity to reduce property tax, and highly profitable companies, after reappraisal of the fixed assets, will be able to reduce income tax by increasing depreciation payments with an increase in value.
Appraising of fixed assets at their market value has a lot of advantages. First, it contributes to increasing the reliability and transparency of accounting data and provides all interested parties (tax and other government agencies, shareholders and equity holders, creditors, investors) with opportunity to make an adequate picture of its assets and their real value based on an analysis of the company's balance sheet. That is, knowing the exact market value of all the main assets of the enterprise, the interested party (for example, potential investor) can calculate the capitalization of the company and greatly facilitate the investment decision-making process for the enterprise.
In addition, the will to always reflect assets in accounting at their real value increases the credibility of the company's management, which thus shows its openness to potential partners. Second, the reappraisal of fixed assets at market value provides objective benchmarks for top managers of the enterprise and allows them to improve the quality of asset management and unify management, tax and accounting data, which in turn will contribute to the growth of enterprise management efficiency.
Reappraisal can be carried out for all fixed assets or for homogeneous groups of property. All types of fixed assets can be reappraised - buildings, structures, equipment, vehicles, intangible assets. Another important condition for the reappraisal of the asset is its frequency - that is, after reappraising its property once, in the future, the company must reappraise it regularly, once a year at the beginning of the year.
Objects of reappraisal of fixed assets are the following assets:
- Buildings and structures;
- Working power machines and equipment;
- Computer engineering and office equipment;
- Measuring and regulating devices and equipment;
- Vehicles;
- Tools;
- Inventory for production and household inventory;
- Construction in progress;
- Perennial plantations;
- Including conserved fixed assets in reserve.
Appraising and revaluation of fixed assets is required:
- for optimization of taxation;
- for transactions of purchase, sale and exchange;
- for a loan secured by security assets;
- in resolving property disputes;
- in debt restructuring;
- in determining the contribution to the charter capital;
- in determining the amounts of insurance sums;
- in carrying out a bankruptcy procedure of a company;
- in case of disputes in relation to the property.
THE ROVEX Appraising Company has a unique experience in carrying out work on the appraising and reappraisal of fixed assets of large Azerbaijani enterprises. Accreditation of the company in state and commercial structures shows the quality of services provided in the field of appraising and reappraisal of fixed assets of enterprises, and also indicates a professional level in the approach to appraising.